north italy

קרנבל המסכות של ונציה

הקרנבל של ונציה הוא הפסטיבל הידוע ביותר ואחד הפסטיבלים העתיקים ביותר שנחגגים מדי שנה בעולם!

פסטיבל ונציה היא מסורת בת מאות שנים. הקרנבל של ונציה הוא ארוע התחפושות הגדול בעולם ונוהרים אליו כדי לחגוג אותו מדי שנה בלה סרניסימה עם המקומיים והתיירים כאחד. התלבושות, האירועים והמסיבות במהלך 10 הימים הופכים את הפסטיבל של ונציה לאחד האירועים הגדולים באיטליה. המסכות  הן המאפיין המובהק של הפסטיבל , המסכות הן שהופכות את  הפסטיבל של ונציה לייחודי משאר הפסטיבלים המפורסמים של איטליה.

קרנבל המסכות בוונציה 2022

החל מ:
יום שבת
12 בפברואר

עד:

יום שלישי
1 במרץ

הוונציאנים, נהנו מרמת חיים גבוהה יחסית. העיר התאפיינה באי שוויון בין אזרחיה הקשור לרמת ההכנסה. בדרך זו, במסגרות של עיר קטנה, אנשים יצרו את המסורת הייחודית שלהם להשתמש במסכות הן במהלך פעילויות שונות והן בחיי היומיום על מנת להסתיר אישיות וליהנות מרמה מסוימת של פרטיות.

מסורת המסכה החלה במאה ה-13 כאשר הוונציאנים ערכו חגיגות ומסיבות מה-26 בדצמבר ועד תחילת התענית וחבשו מסכות  שונות כדי להסתיר את זהותם. מסיבות אלו היו הפעם היחידה שבה התערבבו המעמדות הנמוכים והגבוהים. אריסטוקרטים ואיכרים, מחופשים במסכותיהם, שיחקו יחד  ולא היה שום משמעות למעמד. הם התמכרו לפעילויות בלתי חוקיות כמו הימורים וריקודים ומסיבות לתוך הלילה.

מסכות נתפסו כדרך להפוך כל אזרח לשווה ללא קשר למצבו הכלכלי, מעמדו .כולם היו שווים כשהם לובשים את המסכה. אנשים יכלו לדבר על כל מה שהם רוצים, לדון על הכל, ולא היה  להם פחד שישפטו אותם. כתוצאה מכך, ונציה הפכה לעיר שבה אנשים הורשו למעשה לעשות כל מה שהם רוצים שסימן אותה כחופשית ואפילו עם אלמנט של דעיכה מוסרית.

מה מקור המילה קרנבל?

המילה 'קרנבל' באיטלקית נגזרת מהמילים הלטיניות ' carnem levare' או 'carnelevarium' שמשמעותן להסיר בשר! משמעות נוספת יכולה להילקח  גם מהמילים הלטיניות 'carne vale' 'פרידה מבשר'. הביטוי הזה מתאר את ההכנה לתענית, המסורת הנוצרית של תקופת ארבעים הימים שלפני חג הפסחא, שבמהלכה נוהגים להתנזר  מבשר. הקרנבל של ונציה מתקיים כל שנה בפברואר. הפסטיבל מתחיל כשבועיים לפני יום רביעי של האפר ומסתיים ביום שלישי, הידוע גם בשם יום שלישי השמן .

מהו פסטיבל המסכות ומה הופך אותו לאחד מהפסטיבלים המפורסמים בעולם?

הקרנבל הפך לחגיגה ציבורית בשנת 1296, עם מעשה של הסנאט של הרפובליקה של ונציה,אך מקורותיו עתיקים עוד יותר.

 מסמכים רשמיים שאותרו מצאו כי כבר בשנת 1094 היו  חגיגות פומביות בימים האחרונים שלפני התענית. בתקופה זו, ובמשך מאות השנים הבאות, הקרנבל כלל מספר שבועות של חגיגות וכיף בכל העיר, שבמהלכם אנשים יכלו להתמכר למוזיקה, ריקודים ומסיבות, בקושי עבדו.

המאפיין העיקרי של הקרנבל של ונציה תמיד היה התלבושות והמסכות המדהימות. במהלך הקרנבלים של ונציה בעבר, רחובות ונציה היו מלאים באנשים , כולם לובשים מסכות שאפשרו להם להגן על זהותם ולהסיר כל הבדלים חברתיים. 

אך יש אנשים שטוענים שמקור פסטיבל המסכות באירועים אחרים לחלוטין, אנשים ענדו מסכות לא רק במסיבות, רבים שמו מסכות כדי לקחת חלק בהתנקשות או פעילות לא חוקית. מסכות  אפשרו ללובש להסתיר את זהותו במהלך פעילויות לא חוקיות. האזכור המתועד המוקדם ביותר של אנשים לובשי מסכות משנת 1268, כאשר על פי חוק נאסר על רעולי פנים לשחק משחקים שונים. 

מסכות מטאצ'ינו למשל, נלבשו על ידי אצילים צעירים לבושים כמו ליצנים שנהגו להסתיר את זהותם בגלל המנהג הבא. היה מנהג עתיק של  זריקת ביצים מלאות במי ורדים לעבר נשים, ה'משחק' הזה התברר כפופולרי עד כדי כך שהממשלה אסרה עליו וקיבלה החלטה להתקין רשתות כדי להגן על הנשים האלה מלכלוך של הבגדים היקרים שלהן. 

בשנת 1339 חוק אחר אסר על רעולי פנים לבקר במנזרים של נזירות, לצבוע את פניהם וללבוש זקנים מזויפים ופאות (על מנת להגן על אנשים מפני שודדים ורציחות שלבשו אותם בקביעות). 

הקרנבל הראשון

תאוריה נוספת היא שהמסורת לחגוג את הקרנבל בוונציה החלה  בשנת 1162 עם חגיגת הניצחון על אולריך השני מטרבן, הפטריארך של אקוויליה ​​(עיר רומית עתיקה באיטליה). אוריך השני נפל בשבי יחד עם 12 הווסלים שלו ולבסוף שוחרר בתנאי אחד ספציפי. מדי שנה ביום חמישי הקדוש נאלץ הפטריארך לחלוק כבוד לוונציה שכללה שחיטת שור ו-12 חזירים אשר נשחטו בפיאצה סן מרקו לעיני הוונציאנים כדי להנציח את הניצחון. באותו יום השחיטה הפכה לחגיגות הרחוב, המשחקים, הריקודים  התפתחו לכדי פסטיבל המסכות בהמשך.

במאה ה-18 הקרנבל של ונציה הפך לאחד מאטרקציות התיירות הפופולריים ביותר ומשך אליו אנשים מכל רחבי אירופה. החגיגות נמשכו במשך 6 חודשים בשנה. במהלך אותה תקופה, ונציה הייתה ידועה כמרכז הימורים, 'לאס וגאס' של ימיה. זה היה המקום שבו המוזיקה והריקוד נמשכו כמעט ללא הפסקה. תקופה זו מזוהה גם עם הצייר הוונציאני פרנצ'סקו גווארדי ועם ההרפתקן הוונציאני המפורסם ג'אקומו קזנובה, שהיה ידוע כאליל הנשים באותה תקופה.

הקרנבל של ונציה ירד  מגדולתו מעט לאחר שנפוליאון חתם על הסכם קמפו פורמיו, כאשר ונציה הפכה לחלק מממלכת לומברדיה-ונציה המוחזקת על ידי אוסטריה בשנת 1797. ב-18 בינואר 1798 השתלטו האוסטרים על כל העיר ועל הקרנבל.  הקרנבל נעלם במשך כמעט מאתיים שנה.

 בשנות השלושים קרנבל ונציה נאסר על ידי הממשלה הפאשיסטית ולבסוף קם לתחייה רק ​​בשנות השמונים עם המסורות והחגיגות הייחודיות של הקרנבל המוכר לנו היום שהפכו את ונציה לאחד מיעדי הקרנבל הטובים ביותר לתיירים מכל העולם.

לאחר תקופה ארוכה שבה נאסר לענוד את המסכה  היתה תסיסה מחדש, ארגון הקרנבל של ונציה קיבע את עצמו כאחד מהפסטיבלים הגדולים והמרהיבים בעולם עם אווירה קסומה וייחודית.

קרנבל המסכות היא הדרך של האזרחים להדגיש כמה תקופות שבהן אנשים לקחו את המסכות שלהם ונהנו מרמת הפרטיות. 

מסכות ונציאניות מוקדמות היו פשוטות למדי, ולאחר שבוטל הקרנבל של ונציה במשך כמעט מאתיים שנה, כשהן חזרו, האירוע הפך להיות במימדים גדולים ומושקע הרבה יותר. בתחילה נשים לא הורשו ללכת לתיאטרון בלי ללבוש מסיכה מהסוג הפשוט שנקראה באוטה, שהיתה תמיד בצבע לבן, כדי לכסות את פניהן. כיום, מסכות ונציאניות הן עניין הרבה יותר יצירתי ומושוכלל, לא מדובר רק במסיכה פשוטה, אלא אל הנשף מגיעים בחליפות ושמלות מפוארות ביותר. 

כיום תיירים רבים מגיעים לוונציה כדי להתפעל מהתלבושות המפוארות ומהמסכות יצירת מסכות היא, אכן, אומנות בוונציה, מסורת שראשיתה מאות שנים, המסכות מיוצרות  עם מריחת ג'סו, תערובת צבע לבן ועלי זהב וכולן מצוירות ביד בעזרת נוצות טבעיות ואבני חן לקישוט. 

עם הזמן, הפופולריות של מסכות הקרנבל הוונציאניות גדלה, הן הפכו למאפיין בחגים ואירועים לאומיים שונים בכל רחבי העולם.

יש כמה מסכות ונציאניות טיפוסיות - סוגי המסיכות

באוטה

הנחשבת למסכה הוונציאנית המסורתית, באוטה מגיעה מהגרמנית " behüten ", כלומר להגן מפני יצור מפחיד. היא תמיד בצבע לבן ומשמשת בעיקר לכיסוי תווי הפנים. תמיד לובשים אותה עם הכובע השחור עם שלושה קצוות (טריקורנו).

לצד באוטה , קרנבל ונציה מפורסם בזכות המסכות בשם Dama המתייחסות ישירות לנקבות שלבשו גם בגדים ותכשיטים יקרים. נכון לומר שכיום מסכה מסוג זה היא הנלבשת ביותר בכל רחבי העולם בשל השיק והאלגנטיות שלה.

מסכת קרנבל מורטה ונציה

מסכות קרנבל של Moderna Moretta הומצאה בצרפת, אומצה במהירות על ידי נשים ונציאניות בגלל האופן שבו היא הדגישה את תכונותיהן הנשיות. מסכת המורטה למעשה נלבשה לראשונה על ידי נשים שביקרו במנזרים , נשים היו מהדקות כפתור בין שיניהן. זה גרם להן לשתוק משום שלא יכלו לדבר וזה הבטיח את נדר ההתנזרות במנזר. מסכות מורטה מודרניות, הרבה יותר נוחות ופשוט נקשרות בקלות.

מסכות הקרנבל של וולטה ונציה 

מדובר בדמויות רפאים המכסות לחלוטין את הפנים

וולטו

מסכת הוולטו נקראת גם מסכת הזחל, כלומר מראה דמוי רוח רפאים. זה די נוח לענוד את המסיכה וניתן לאכול ולשתות בקלות. היא נלבשת על ידי גברים עם גלימה שחורה וכובע טריקורנו שחור.

מסכת קרנבל של קולומבינה 

אחת השחקניות הראשונות בקומדיה דל'ארטה הרגישה שפניה היו יפות מכדי לכסות אותן לגמרי, ולכן לבשה במקום חצי מסכה שעוצבה במיוחד עבורה. סוג המסכה הפך מהר מאוד לפופולרי וכיום הוא מעוטר מאוד בזהב, כסף, קריסטל ונוצות.

מסכת הקרנבל של דוקטור המגפה

למסכת הדוקטור יש מקור כמו ציפור, היא נקראת "מדיקו דלה פסט" (רופא מגיפה)

המסכה דמוית הציפור למעשה לא נלבשה על ידי משתתפי הקרנבל,  מקורה במאה ה-17 על ידי הרופא הצרפתי שארל דה לורמה ונלבש על ידי רופאי מגיפה כדי להגן עליהם מפני מחלות  ונגיפים. צופי הקרנבל החלו בסופו של דבר ללבוש גרסה מעוטרת כמזכרת  וכהוקרה .

אופן הכנת המסיכה

החומר להכנת המסכות,הוא נייר-מצ'ה כבסיס ובד, פרוות, נוצה כקישוטים נוספים. באופן כללי, הכנת מסכות ונציאניות בתקופת הקרנבל קשורה לאמנות ולמלאכה שדרשה הכנה גבוהה של המשתתפים, כיום לא נדרשת יצירתיות מהאזרחים כי הם רוכשים מסכות מוכנות ומשוכללות מחנויות. 

סוגי מסכות

ישנם סוגים שונים של המסכות הוונציאניות, יש שתי קבוצות עיקריות: מסכות קומדיה דל'ארטה ומסכות קרנבל.

הקבוצה הראשונה מחוברת לצורת תיאטרון, כולל אקרובטיקה, משחק ואפילו ג'אגלינג. שחקני ההצגות לבשו מסכות אופייניות לפי אזורים שונים שייצגו את המסורות והתרבות של אזורים שונים.  בתחילה רק שחקנים גברים לבשו מסכות. בין הדמויות המפורסמות ביותר, היה ארלצ'ינו מהקומדיה דל'ארטה האיטלקית.באופן מסורתי, שחקנים גברים שגילמו את ארלצ'ינו לבשו מסכות שחורות עם כתם אדום על המצח. חצי המסכה של ארלצ'ינו צבועה בשחור עם אף דמוי קוף.

מסכת בריגלה היתה חצי מסכה ירוקה שהצביעה על דמות הנבל שלו, כשהיא מתייחסת לחמדנות ותאוות הכסף. בעצם, היו הרבה דמויות שהיו להן סגנון מסכות משלהן הקשור לתפקיד של דמות במחזה ולמאפיינים האישיים שלה.

הקבוצה השנייה של מסכות ונציאניות  היו מסכות ששימשו את האזרחים בתקופת הקרנבל ללא קשר למעמדם החברתי. ניתן לסמן את באוטה כמסכה פופולרית מאוד בקרנבל להסתרת זהות ומעמד. חשוב להודות שהמסכה אפשרה ללובש אותה לבטא בחופשיות את רעיונותיו, מחשבותיו ואפילו רגשות שהתייחסו לרוב ליחסים בין אישיים.סוג זה של מסכה שימש גם אנשים סמכותיים על מנת לבקר בקרנבל ללא תשומת לב של אנשים אחרים.

גאטו הוא סוג מעניין של מסכת ונציה המתייחסת לחתול , מכיוון שחתולים היו יצורים נדירים בוונציה, הם זכו לייצוג דרך המסכות.

 ג'סטר  היא מסכה מיוחדת המייצגת סוג מסוים של ליצן בוונציה. בהיותו מושרש בתיאטראות עתיקים, ג'סטר כדמות גברית או נשית נקשרה לימי הביניים האירופיים. בהתייחס לתפקיד של ג'סטר , ניתן להגדיר אותו כטיפש , ילדותי. בדרך זו, סוג זה של מסכה שימש נכים באירופה כדי להרוויח קצת כסף כשהם העמידו פנים שהם משוגעים.

חשיבותן של מסכות בוונציה

לסיכום, למרות שהן פופולריות למדי בימינו בכל רחבי העולם, למסכות ונציאניות יש היסטוריה ארוכה המושרשת בתרבות ובסדר החברתי בוונציה העתיקה.

מסכות המשמשות לקרנבלים שימשו אפילו לחיי היומיום שהיו הכרחיים לאזרחים בעלי אי שוויון כלכלי ומעמדי גבוה. מסכה הייתה ההזדמנות ליהנות מהחופש ומפרטיות שאפשרו יותר ממה שאנשים עשו ללא מסכות. כיום ניתן לראות מסכות של ונציה בכל רחבי העולם במהלך נשפים, התכנסויות ופעילויות אחרות שהופכות חלק ייחודי מתרבות ונציה למקובל על מיליוני אנשים.

אתם שאלתם על פסטיבל המסיכות בונציה - אנחנו ענינו!

לבישת מסכות ותלבושות אפשרו לאנשים להסתיר כל הבדלי מעמד או מעמד, ואף הותר היה לצחוק על האצולה. זאת היתה הדרך של הרפובליקה השלווה ביותר של ונציה לשמור על סדר וכוח לאורך שאר ימות השנה.

מופעים ותערוכות ציבוריות אורגנו בכל מקום בעיר, עם מוזיקאים, רקדנים, אקרובטים ולהטוטנים. במקביל, התקיימו מסיבות ומופעים  גם בבתים פרטיים ובבתי קפה, ובתיאטראות התקיימו מספר הולך וגדל של הצגות מסכות.

הקרנבל הפך למפורסם ויוקרתי בינלאומי במאה ה-18, כאשר הגיע לתהילתו הרחבה ביותר. בתקופה זו בילה הסופר קזנובה את חייו בוונציה בין מסיבות פרועות ופרשיות אהבים. בסוף המאה, עם כיבוש הרפובליקה הצרפתית והכיבוש האוסטרי מאוחר יותר, נאסרה המסורת של חבישת מסכות, והקרנבל שרד, למרות שהצטמצם, רק באיזשהו אי בלגונה. רק בשנת 1979 שוחזרה המסורת העתיקה, באופן שהוא ידוע וחנחגג כיום.

הקסם של הקרנבל נותן לוונציה אווירה קסומה עוד יותר.אנשים עם כיסויי עיניים ממלאים את הרחובות בחיוכים וצחוקים, ומספר אירועים מאורגנים ברחבי העיר. הקרנבל נמשך בדרך כלל מספר שבועות, אך הימים החשובים ביותר הם אלו שבין יום חמישי האחרון ליום האחרון ממש, יום שלישי. אלה נקראים giovedì grasso ו- martedì grasso , מילולית 'יום חמישי השמן' ו'יום שלישי השמן', בניגוד ליום רביעי שמציין את תחילת התענית, תקופה המוקדשת באופן מסורתי לצום. עם זאת, סופי השבוע הם בדרך כלל הזמן המועדף לתיירים ולמבקרים להגיע ולקחת חלק במסיבות, משתה מפואר ועוד שלל פעילויות שצריכים להירשם אליהן מראש, יש גם מסיבות של תחרות המסכה היפה ביותר.

את התוכנית המלאה של הקרנבל ניתן למצוא באתר הייעודי , אבל מרכז כל ההתרחשויות הוא כיכר סן מרקו. ביום ראשון וביום שלישי האחרון של הקרנבל, במת עץ גדולה מארחת את טקס הענקת תלבושת המסיכה הטובה ביותר, הנבחרת לאחר מספר מצעדים המתקיימים בימים המרכזיים של הפסטיבל. 

על הבמה המרכזית תראו גם הצגות תאטרון  שבו דמויות מסורתיות עם מסכות כמו ארלצ'ינו מפרשנות הרפתקאות קומיות. אפשר גם להשתתף במסיבות מסכות מפוארות בסגנון המאה ה-18, המאורגנות במבנים ונציאניים עתיקים, אך המסיבות בכיכרות והרחובותהן  הפופולריות ביותר.

בכל שנה כל קרנבל מתמקד בנושא אחר,למשל  באמנות ובמסורת, וכיכר סן מרקו מועשרת בדוכנים של אומנים מסורתיים ונציאנים המציגים לציבור את הטכניקות העתיקות שלהם בייצור שרוכים, זכוכית, גונדולות, וכמובן, מסכות.

מאז ימי הקרנבל העתיקים, ההרגל של ללבוש מסכות ותחפושות הוליד מסחר פורח, עם אומנים מיוחדים שמייצרים יותר ויותר מסכות אקסטרווגנטיות ומתוחכמות. בין התלבושות המפורסמות ביותר, במיוחד במאה ה-17, היתה באוטה, היא  כללה מסכה לבנה מסוימת מתחת לכובע שחור וגלימה שחורה. המסכה שימשה אפילו מחוץ לתקופת הקרנבל כדי לחזר אחרי מישהו בעילום שם.

נשים, לעומת זאת, לבשו לעתים קרובות תחפושת בשם מורטה, המורכבת ממסכת קטיפה כהה שהוחזקה במקומה על ידי כפתור בפה. מכיוון שהלובש לא היה מסוגל לדבר, מסכה זו נקראה גם moretta muta, כלומר אילם.

תלבושות ומסכות הם עדיין האטרקציה העיקרית של הקרנבל, ונציה הופכת לבמה של מצעד אינסופי ייחודי של מסכות מסורתיות בסגנון המאה ה-18, כמו גם זנים מקוריים ומודרניים יותר.

יש מסכות רבות הנמכרות בחנות מסורתית בוונציה עוד לפני הפסטיבל, המבקרים נכבשים בקסמם, ולרוב הם קונים מסכה ברגע שהם מגיעים לעיר, כדי להרגיש לגמרי חלק מהפסטיבל. אתה יכול בקלות להשיג אחת בכל אחד מהדוכנים או החנויות הקטנות שהתיישבו בכל פינה ברחובות. עם זאת, במרכז העיר, חנויות או אטליירים עתיקים עדיין מייצרים מסכות על פי האמנות העתיקה. כאן, כל מוצר הוא יצירת מופת אמיתית, שנוצרה בסבלנות ותשומת לב לפרטים.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן